Jak si vybrat koťátko

Ještě předtím, než nějaké koťátko přinesete (jakékoliv), je potřeba se zamyslet, jestli opravdu o ně stojím a zodpovědět si pár důležitých otázek:

1) Budete mít dostatek času se mu věnovat?

2) Jste ochotný(á) vynaložit vyšší náklady? (očkování, veterinární péče, jídlo, hračky)

3) Máte dostatek trpělivosti?

4) Budete se mu moci věnovat dlouhou dobu? (kočičky se dožívají 14 a více let)

Pokud jste vše dostatečně zvážili a jste si jisti, že čtyřnohého mazlíčka chcete, je potřeba se rozhodnout, zda budete chtít kotě nebo starší kočku.

Většina se rozhodne pro koťátko, ale měli byste mít na paměti, že je s ním mnohem víc starostí, než s kočkou dospělou. Kotě vyžaduje speciální péči, speciální krmení a v neposlední řadě se připravte na spoustu nepořádku (loužičky, papání, rozkousané věci od sluchátek po kabely, apod.). Kdo je vysazený na čistotu, tomu kotě rozhodně nedoporučuji. Dospělá kočka má své zažité zásady a pokud si nepořídíte doslova "šmudlu" a věřte, že takových je málo, bude čistota mottem Vaší kočičky.

Ať už jste se rozhodli pro kotě nebo starší kočku, začněte vybírat pohlaví. Kočičky jsou jemnější, hodnější, ale umí být také pěkně náladové a mrouskají. Kocourci jsou větší, většinou jsou to elegáni, ale pokud je nevykastrujete budou vám značkovat všude kam se podíváte (a žádná vůně to není).

Pohlaví vybráno? Skvělé. Další rozhodování vás čeká při výběru plemene. Pokud vám na čistokrevným původu nezáleží, vyberte si mazlíčka v útulku. Tolik jich tam čeká na nový domov a vy alespoň uděláte dobrý skutek a kočička vám bude nadosmrti vděčná.

Jestli jste náročnější osoba a chcete kotě s papíry (připravte si ale větší obnos, papírové kočky jsou drahé a jejich ceny se pohybují od 4 tisíc až do několika desítek tisíc, záleží na rase), je třeba zvážit své požadavky na chování a vzhled. Určitě se podívejte do naší rubriky "Plemena koček", existuje jich mnoho, ale je pravda, že ne všechna jsou u nás dostupná. Pokud chcete klidného, mazlivého společníka, bude vám jistě dělat radost ragdoll nebo     britská kočka, pokud jste sportovněji založení a chcete aktivní kočičku, vybírejte mezi bengálskou či siamskou. Koťátko by mělo být komletně očkováno, mělo by mít očkovací průkaz a také se ujistěte, že je několikrát odčerveno. Někteří chovatelé prodávají kočičky s europasem a s čipem.

Při výběru koťátek přes inzeráty na různých portálech (www.bazos.cz apod.) dávejte pozor na podvodníky a nezkušené chovatele. Koťátka od těchto lidí bývají nemocná nebo neschopná života. Určitě nikdy nic neplaťe dopředu a jeďte se nejdříve na mazlíčka nezávazně podívat. Pokud bude vše v pořádku, těšte se na nový přírůstek.

 

Ještě, než si přinesete domů kotě, je potřeba mu nejdříve pořídit vše potřebné pro jeho péči.

Pelíšek, škrabadlo, toaletu s lopatkou (měli byste mít vždy o jeden záchůdek více, než máte kočiček), stelivo, misku na vodu, granule a maso (celkem 3 - nejlepší misky jsou z nerezu), samotné papání (je dobré mít více druhů, jak suché, tak i konzervy, aby si kotě mohlo vybrat, většina chovatelů budoucím majitelům řekne, čím koťátko do té doby krmilo a to se pak nemění), odměny (chceme-li koťátko vychovávat, je dobré mít nějakou pochoutku a vždy, když udělá něco dobře, ho tím odměnit), hračky (některé dostanou možná s sebou od chovatele, ale je dobré mu toho nakoupit víc, aby rozvíjelo svou osobnost, dobře se mi osvědčila koulodráha a hodně míčků, ale opravdu hooodně ;) a nakonec přepravku (nezbytné - bude sloužit k přepravě k veterináři a kamkoliv, kam budete chtít svého miláčka vzít.

 

Vybráno? Nakoupeno? Vše připraveno?

Tak hurá pro miláčka, přeji vám ať s ním zažijete mnoho pěkného :)