Korat

 

Korat je staré, přírodní plemeno pocházející z Thajska. Jméno dostal od provincie Korat, místa svého původu. Zmínky o této kočce nalézáme v rukopisech starých až 600 let. Tyto kočky byly darovány nevěstám, aby přinesly spokojené manželství. Korat byl nošen na rýžová pole, aby přivolal srážky a zajistil úrodu, neboť barva očí mladého korata je stejná jako barva mladé rýže. Do Evropy se korat dostal roku 1896, kdy byl cestovatelem vystavován na výstavě koček v Londýně jako modrá siamská kočka. Byl však pro svou barvu diskvalifikován. Zmínky o koratovi se poté objevují až v roce 1959, kdy byl do Spojených států dovezen pár Nara a Darra, a to přímo z Thajska. Zájem o tuto kočku velmi stoupl. Během pár let byl korat uznán v USA, Kanadě, Austrálii i Jižní Africe. Do Velké Británie byl korat přivezen roku 1972 a o tři roky později uznán. Chov korata je velmi přísný a je zakázáno jakékoliv přikřížení jiných plemen. Předci musí být doložitelní až do Thajska.

 

Korat je plemeno tiché a jemné. Vyhledává společnost a rád si hraje a mazlí. Je ovladatelný a snadno se cvičí. Jeho pohyb je rozvážný, pomalý a opatrný. Na náhlé hlasité zvuky je citlivý, proto se nehodí do rodiny s malými dětmi. S jinými kočkami i psy se snáší dobře. Je to svéhlavá a energická kočka, kočka s osobností. Chová se po svém. Korat je velmi čistotný a drží se ve svém teritoriu. Má velký rozsah vyjadřování od předení po mručení.

 

Srst korata nevyžaduje žádnou náročnou péči. Postačí ji občas vykartáčovat. U některých zvířat se vzácně vyskytují nervosvalové vady, jsou zjistitelné krevní zkouškou. Ale korat je nezvykle náchylný na kočičí chřipku (virový zápal plic). Korat je aktivní kočka a tak vyžaduje dostatečné množství pohybu. Počet koťat ve vrhu bývá okolo čtyř, ale může se narodit až devět koťat.