Occicat

 

Byť tato kočka připomíná egyptskou mau, je to plemeno vzniklé snahou šlechtitelů, a to vlastně jen čirou náhodou. Americká chovatelka Virginie Dalyová zkřížila habešského kocoura se siamskou kočkou s tmavohnědými odznaky. Samička z tohoto vrhu byla poté připuštěna se siamským kocourem s čokoládovými odznaky. Jedním z narozených mláďat byla velká, slonovinová kočka s jasně zlatými tečkami. Byla pojmenována Tonga. To vše se událo roku 1965 a ještě téhož roku se rodičům Tongu objevil v dalším vrhu ocicat. Do poloviny 90. let byly přikříženy americké krátkosrsté a habešské kočky. Byť tato kočka je velmi podobná jedincům, kteří žili ve starém Egyptě, nemá s nimi vůbec nic společného. Roku 1986 byl ocicat uznán v USA. Do Velké Británie se tato kočka dostala v 90. letech.

 

Ocicat je zdravá, bystrá a hravá kočka s velmi citlivou povahou. Je velmi společenská a ráda svého pána pozoruje. Se psy vychází výborně, často se připojuje ke psím hrám i k aportování. Snadno se cvičí a dobře chodí na vodítku. Samotu snáší hůře, proto je dobré ji chovat v domácnosti, kde je někdo po celý den, alespoň pes nebo jiná kočka. Má ráda pohyb, zvláště venku na zahradě nebo procházky na vodítku. Ocicat je velmi přítulná a ráda se mazlí. S dětmi se snáší velmi dobře, ráda si s nimi hraje.

 

Srst ocicata nevyžaduje žádnou speciální péči. Postačí jen občasné kartáčování. Jedná se o poměrně velkou kočku plnou energie, proto by jí měl být povolen přístup  ven, například na zahradu. Vhodným pohybem jsou i procházky na vodítku.